Mysami

Článok

Folk Martin 2009 - 1.časť

milos

Síce až na druhý pokus, ale predovšetkým vďaka neuveriteľnej húževnatosti Hanky Daubnerovej a Petra Piatka (ale aj dalších zúčastnených z neziskovej organizácie M´ART´IN-centrum kultúry, n.o., Slovenskej televízie i z radov samotných pesničkárov) sa podarilo zrealizovať asi najvýznamnejšiu udalosť tohoročnej slovenskej folkovej sezóny. Aj keď pôvodné ambiciózne plány na plnohodnotný dvoj- až trojdňový festival a niekoľko paralelných scén bolo treba zredukovať na nevyhnutné minimum, nakoniec sa organizačný štáb zhodol na tom, že treba aspoň nejako začať...  Úvodný ročník teda dostal označenie „nultý“, nech je na čom stavať a potom sa už uvidí...

Kto tam bol, zažil atmosféru aj squelé výkony a za pár jurášov si vypočul kopu muziky. A pre tých, čo sa rozhodli neprísť pozrieť, aspoň pár slov o tom, čo sa dialo.

Článok

Mysami - O daždi a tak...

petiar

Pesničkári Ivan Had Weiss a Rado Radiar Tiňo boli svojou tvorivou i pódiovou spoluprácou známi už veľmi dlho. Hoci dodnes vystupujú (ak na to príde) stále aj samostatne, akoby obaja dávali prednosť svojej domovskej skupine Mysami, ktorá sa po niekoľkých rokoch a niekoľkých personálnych zmenách dopracovala k celkom stabilnej zostave. Zaujímavý je tiež fakt, že hoci (až na Hadovu magnetofónovú nahrávku Tichá pošta, určenú prevažne okruhu kamarátov) Radiar i Had hrajú ako pesničkári pomerne dlho, k štúdiovke sa dostali až ako členovia Mysami, začiatkom októbra 2009. Ešte teplú ligotavú placku mi priniesli na festival Folk Martin a vo mne sa premiešala radosť so zvedavosťou.

Článok

Folk Martin 2009 - celoslovenská prehliadka pesničkárskej folkovej tvorby

Radiar

Na otázku Čo to je folk?  odpovedzme priliehavým citátom pesničkára Klimenta Ondrejku z legendárnej skupiny Prešporok: „...folk nie je len hudobný žáner, ale aj spôsob myslenia a tiež spôsob života. Oficiálne sa folk vždy kládol kamsi na okraj hudobného života a ak sa dostal k poslucháčovi cez médiá, tak vždy dobre preosiaty, vymytý a bledý... Mnohí odvážni "folkeri" po časoch útrap "prestúpili" na iné koľaje, priamejšie a rýchlejšie.“ (PREŠPOROK: Kalendár tvárí, OBKaSS II, 1990.)

To sú skúsenosti z obdobia totality, keď folkoví pesničkári boli súčasťou nežiadúcej produkcie, z oblasti alternatívnej kultúry. 

Dnes je na mieste skôr iná otázka - Aký je a čím žije slovenský folk dnes? Na to, tiež priliehavo, odpovedá s potuteľným úsmevom pesničkár Edo Klena, v jednej z častí z filmového cyklu „Pesničkári slovenskí“, ktorú uvádzala Slovenská televízia v rokoch 90-tych, po Nežnej: „...myslím si, že vždy bude o čom spievať... ak už o ničom inom, tak aspoň o tej  nehe našej... slovenskej...“

Článok

Lodenica 2009 - Pohoda na komornej scéne, piatok - 1. časť

petiar

Piatok 28. augusta pre mňa nezačal práve najšťastnejšie. Vďaka celkom krátkemu času na prestup som v Liptovskom Mikuláši nestihol rýchlik a tak som si počkal asi dve hodiny na ďalší. Napriek tomu som pravdepodobne prišiel príliš skoro - po kyvadlovej doprave nebolo na piešťanskej stanici ani stopy. Úsmev na tvári mi vyčaroval len postarší pán pýtajúc sa ma či idem na festival Pohoda. "Tesne vedľa", povedal som si viacmenej pre seba. Mojim cieľom bol festival iný - Lodenica, ktorá sa v piešťanskom ATC rovnakého názvu tento rok konal už jedenásty krát. Ešteže existujú taxíky.

Článok

Komorná scéna Lodenice 2009 opäť prinesie niečo nové

Radiar

Prípravy na festival Lodenica 2009 sú v plnom prúde. Globálna kríza sa nevyhla ani tomuto festivalu, no aj napriek nej a hlavne vďaka pochopeniu umelcov sme pre vás opäť pripravili bohatú a pestrú nádielku zaujímavej počúvateľnej a hlavne kvalitnej hudby. Komorná scéna (pesničkársky stan) otvorí svoje útroby už po šiesty krát. Za uplynulých päť rokov sa stala rešpektovanou a mnohými vyhľadávanou súčasťou Lodenice. Nielen návštevníci, ale aj samotní hudobníci sa každoročne tešia na účinkovanie pred pozorným a vnímavýnm publikom. Tohoročný hudobný koktejl znovu osviežia mená, ktoré mnohí z vás ešte nemali možnosť počuť, alebo stretnúť.

Článok

Štiavnické folkovanie I.

Radiar

V sobotu 7.2.2009 sa v Banskej Štiavnici v penzióne Kachelman uskutočnil prvý z cyklu koncertov Štiavnické folkovanie. Program začal pár minút po 20tej hodine polhodinovým blokom pesničkár Had (Ivo Weiss), ktorý si medzi prítomnými divákmi a diváčkami zakrátko našiel oddaných priaznivcov a hlavne fanynky. Tým sa páčili hlavne jeho "blbinky". Had, ako je u neho zvykom, spestril svoje vystúpenie aj bohatým sprievodným slovom, no za 30 minút predsa len stihol odohrať 10 piesní, medzi ktorými nechýbali ani jeho najnovšie, doposiaľ verejne neprezentované dielka.

Článok

Banská Štiavnica folková celoročne

oli

Po dvoch ročníkoch Folk&World music festivalu v Banskej Štiavnici, ktorý sa koná na vždy na prelome júla a augusta prichádza "predvoj" tretieho. Predvoj v podobe recitálových vystúpení pesničkárov a kapiel, ktoré sa na festivale, prípadne na jeho "žánrovom pripomenutí" v septembri (v rámci Salamandrových dní) objavia.

Článok

Dnešný koncert Mysami a Petra Janků sa posúva na 19:00

Radiar

Začiatok dnešného dvojkoncertu skupiny Mysami a pesničkára Petra Janků , ktorý zároveň týmto pokrstí svoje nového CD, pôvodne avízovaný na 20:00 sa presúva na 19:00hod!!!  Organizátori koncertu aj zúčastnení umelci sa vám ospravedlňujú za narušenie plánov a veria, že posunutie začiatku koncertu vás neodradí od večernej návštevy Kafe Scherz na Palisádoch (hneď vedľa zastávky trojlebusu Partizánska).